Kaloryfery: montowanie i wybieranie – kwestie podstawowe

Zostając przy przedmiocie kaloryferów, w tym przypadkuzainteresujemy się podstawami. Od czego należy zacząć, czyli o czym pomyśleć kupując grzejnik do pomieszczenia?

Prawidłowo dostosowane grzejniki dają gwarancję zdwojonej ekonomii. Pierwszej, przy zakupie, bo najczęściej wychodzi na jaw, że można wybrać mniejszy, a co za tym idzie tańszy kaloryfer. Kolejna oszczędność wynika z skuteczniejszej funkcjonowaniaautomatyki przeznaczonej dokontroli temperatury – czym mniejsza pojemnośćukładu (czyli mniejsze grzejniki), tym mniejsza ilość wody w układzie, czyli niższabezwładność. W każdej takiej sytuacji wartowięc wybrać optymalnie – możliwie najmniejszygrzejnik. To spowoduje, że nasz dom będzie ciepły, a rachunki niższe.

Główną kwestią przywyborze grzejnika jestokreślenie zapotrzebowania na mocgrzejną pokoju. Zapotrzebowanie tojest uzależnione od wieluczynników, m. in. : rodzajubudowli, wykorzystanejocieplenia, rodzaju okienoraz wentylacji. Sprawdzenie wszystkich umożliwi naszczegółowe dopasowanie grzejnika dopokoju, w którym powinienpracować. Obecnie dostępne sąrównież aplikacje, które na podstawie szczegółów odnośnie instalacjiobliczają i dobierająkaloryfery.

Przykład:

Pokój o powierzchni 16m2 wbudynku po remoncie izolacji ma zapotrzebowanie na moc 70 W/m. Dokonującprostych obliczeń okazuje się, że oczekiwany grzejnikmusi mieć moc 900-1000W.

Aktualnie trzebazdecydować się na wybrany typkaloryfera i dobrać wielkością dopokoju, gdzie będziezamontowany.