Klimatyzacja do domu letniskowego

Wybór urządzenia klimatyzacyjnego zależy od kilku elementów: możliwości montażowych, kubatury pomieszczeń oraz opcji dodatkowych. typowe systemy chłodzenia typu split wymagają ingerencji w elewację budynku. Trzeba znaleźć odpowiednie miejsce na moduł zewnętrzny oraz doprowadzić do pomieszczeń przewody z czynnikiem chłodzącym do zasilania urządzeń pokojowych.

Zakładając na zewnątrz jednostkę zewnętrzną trzeba pamiętać że poziom hałasu na granicy naszej posesji nie może przekroczyć 50dB. Należy przeliczyć dodatkowo wartości z karty katalogowej w zależności warunków zabudowy. Elementy pokojowe klimatyzatora mogą być wykonane jako ścienne lub sufitowe.

Jako przykład niech posłużyKlimatyzator Saunier Duval grzewczo-chłodzący 2,8/2,6kW. Moc chłodząca w dużej mierze zależy od kubatury chłodzonej przestrzeni. Typowo przyjmuje się wartości na poziomie około 100 W mocy chłodzącej na m2 pomieszczenia dla wysokości 2,7m. Duży wpływ ma także nasłonecznienie a tym samy okna. W lokalach użytkowanych prze grupy osób należy także uwzględnić ich ilość oraz moc na poziomie 100-180W od osoby w zależności od charakteru czynności.

Z funkcji dodatkowych warto rozważyć funkcję grzania. Współczesne urządzenia w ze sprężarką inwerterową potrafią skutecznie ogrzewać budynki w okresach jesieni i wiosny a nawet w okresie zimowym. Koszt ogrzewania klimatyzatorem jest dużo niższy niż grzejnikami akumulacyjnymi.