Który kaloryfer dobrać do łazienki?

19 czerwca, 2016 w kategorii: Dom i ogród

Decydując się na grzejnik łazienkowytrzeba zwrócić uwagę nie tylko nawzględy estetyczne grzejnika, aleteż na jego parametry techniczne i mocgrzejną.

Kaloryfer do łazienki trzebawybrać tak, by przywskazanych parametrachinstalacji, spełniał on swoją rolęgrzejną, a jednocześnie konweniował rozmiarem downętrza.Zwyczajniew charakterystyce kaloryferazobaczymy taki opis: 75/65/20°C, gdzie 75 totemperatura wejściowa, 65 to temperatura powrotu,a 20 określa temperaturę pomieszczenia.Są to wskaźniki, dla jakich podawanajest moc kaloryfera. Należałobypamiętać, że dla komfortu cieplnego w łaziencebierze się pod uwagę najmniejszątemperaturę 24°C. Znając właściwości instalacji, wktórej działać będziekaloryfer jak również temperaturę, którąchcemy uzyskać w łazience wszybki i łatwy sposób odnajdziemy,sięgając do tabelki dostępneju producenta, konieczną moc kaloryfera.

Kiedy nie mamy dostępu dowłaściwości systemu,powinniśmy skorzystać zuproszczonych zasadwyboru. W dobrzezaizolowanych domach, wlokalach o typowejwysokości ok. 2,70m zapotrzebowanie na ciepło wynosi 80W/m2. Wbudynkach dawnego typu, bezizolacji termicznej, zapotrzebowanie to może wynieść nawet130W/m2. Korzystając z tych obliczeńodnajdziemy moc grzejnika, którejszukamy.

Kolejnym etapem jestodnalezienie kaloryfera owskazanej mocy i rozmiarach, którebędą odpowiednie do lokalizacji, gdziegrzejnik ma funkcjonować.