Niedrogie piece z dwiema funkcjami – ostatnia możliwość

W połowie września 2015 roku wkroczyły w obieg nowe przepisy, które ustanowiły dla wytwórców restrykcje w zakresie wprowadzenia do obrotu kotłów gazowych o wydajności mniejszej niż 86 procent. Efektem takiej sytuacji jest ograniczenie asortymentu w zasadzie tylko do kotłów kondensacyjnych dla nowych układów centralnego ogrzewania. Do września 2018 wyjątkowo mogą być produkowane na wymogi UE piece z otwartą komorą dwudwubiegowe, które w polskich warunkach są podstawą przy zamianie pieca dwufunkcyjnego w mieszkaniu np:

– Piec gazowy dwupłaszczowy Beretta Quadra II 8-24kW

– Kocioł zasilany gazem dwuobiegowy Junkers Ceraclass 14-24kW

– Piec gazowy dwupłaszczowy Vaillant atmoTEC pro 9-24kW

– Kocioł zasilany gazem dwufunkcyjny Ariston Clas Evo 10-24kW

Także tylko i wyłącznie do września 2018 na wymogi UE będą robione najtańsze piece z funkcją kondensacji o znacznej emisji tlenków azotu, które są alternatywą dla pieców z komorą zamkniętą, jak na przykład.:

– Kocioł na gaz dwufunkcyjny Junkers Cerapur Midi 7-24kW kondensacyjny

Piece gazowe tego rodzaju prawdopodobnie będą jeszcze jakiś czas dostępne w sprzedaży do zakończenia zapasów magazynowych i będą mogły być instalowane. Wyznacznikiem jest tu norma o „wprowadzeniu towaru do sprzedaży”. Jeżeli towar znalazł się na rynku (w stokach sprzedawcy, salony sprzedaży) przed graniczną datą, to może być legalnie sprzedany i zainstalowany. Co w sytuacji, gdy skończy się zapas magazynowy? Na rynku pozostaną podstawowe piece kondensacyjne wypełniające zaostrzone wymagania do efektywności oraz emisji związków azotowych.Osoby wymieniające stary piec dwuobiegowy, będą musiały wydać więcej na zakup pieca z funkcją kondensacji, a także przeróbki systemu szachtowego.