Ogrzewanie podłogowe jako najlepszy system grzejny

16 lutego, 2016 w kategorii: Dom i ogród

ogrzewanie_podlogowe_projektOgrzewanie podłogowe to nowatorskie podejście do ogrzewania, z udziałem którego zwiększymy komfort i znacznie zmniejszymy koszty ogrzewania domu lub mieszkania. Badania wykazały, że ten typ ogrzewania to najlepszy dla użytkownika system ogrzewania biorący pod uwagę fizjologiczny układ temperatury ciała. Przy ogrzewaniu niskotemperaturowym, czyli podłogówką, grzejnikiem jest cała powierzchnia posadzki, co ustanawia idealny klimat. Cieplej jest przy posadzce, chłodniej w górnej części pomieszczenia. Dzięki temu w pokoju może być o 2°C chłodniej niż w pomieszczeniach z klasycznymi grzejnikami, a mieszkańcy nie będą tego odczuwać. Jest to układ wyjątkowo zalecany dla osób chorych na alergię, ponieważ w pomieszczeniach z ogrzewaniem w podłodze nie ma spalania oraz lewitacji kurzu, jak również efektu wysuszonego powietrza jak w przypadku grzania grzejnikowego.
Wydajność ogrzewania zależy w dużym stopniu od jakości izolacji cieplnej posadzki. Dobra izolacja cieplna podłóg, ścian, dachu oraz szczelne okna zmniejsza zapotrzebowanie na ciepło i podnoszą rentowność korzystania z układu grzejnego. Podłogówka wymaga posadzki, która nie stawia znacznego oporu cieplnego, np. płytki ceramiczne, kamienne.
Ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne może spełniać też rolę dodatkowego systemu grzewczego, czyli stwarzać tzw. „zjawisko ciepłej podłogi”.