Ogrzewanie podłogowe na prąd – kable grzejne VC i VCD.

23 lutego, 2016 w kategorii: Dom i ogród

Grzanie podłogowe to rodzaj ogrzewania, jaki jest najbardziej zdrowy dla mieszkańców oraz zapewnia równomierny rozkład temperatury we wnętrzach.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe pełniące rolę głównego ogrzewania, czyli stanowiącego jedyne źródło ciepła w pomieszczeniu jest montowane w wylewce. Taki typ ogrzewania można zrobić, gdy pokoje są podczas budowy i posadzki nie są jeszcze wykończone.
kabelgrzejnyVCDo wykonania ogrzewania pod posadzką stosowane są przewody grzejne VC lub VCD.
VC to pojedynczy przewód grzewczy zakończony z obu stron kablem zasilającym. VCD to dwużyłowy przewód wykończony z jednej strony kablem zasilającym, a z drugiej strony mufą. Opisane przewody poza konstrukcją odróżniają się mocą jednostkową, to znaczy ilością watów, która przypada na każdy metr kabla grzejnego. Decydując się na kabel grzewczy musimy wziąć pod uwagę rodzaj pokoju oraz typ nawierzchni podłogowej, jak i najmniejsze dopuszczalne odległości, jakie powstaną pomiędzy wiązkami przewodu w trakcie ich układania. Największe możliwe odległości nie powinny przekraczać 20 cm, aby nie stworzyły się miejsca zimne.
Instalacja kabli polega na rozłożeniu ich na powierzchni podłogi zgodnie z projektem wraz z sensorem temperatury podłogi. Przewody zalewa się zaprawą lub wylewką samopoziomującą. Podłączenie kabli VC oraz VCD do sieci elektrycznej trzeba zrobić z pomocą regulatora temperatury. Wybór najlepszego miejsca instalacji puszki z regulatorem jest kluczowe ze względów estetycznych oraz praktycznych. Kable grzewcze należy rozłożyć w taki sposób, aby przewód zimny o długości 2,5m można było doprowadzić do puszki elektrycznej i połączyć z regulatorem.