OZE jako baza domowych instalacji grzewczych

17 sierpnia, 2017 w kategorii: Bez kategorii

OZE to takie, jakich wykorzystywanie nie wiąże się z ich długotrwałym niedoborem, bo odnawiają się w relatywnie szybkim tempie. To żłoża przyrody, jakie mimo stałego zużywania powstają

\tworzą się od nowa, bo przebiegi ich tworzenia trwają krótko i nadal są okoliczności, by zachodziły one w przyrodzie.

Do grupy OZE zaliczamy m.in.: promieniowanie słoneczne, wiatry, opady, pływy i fale morskie, geotermię oraz biomasę.

Promieniowanie słoneczne jest najpopularniejszym z grupy odnawialnych źródeł energii. jeszcze niedawno eksploatacja energii słonecznej było niezbyt korzystne finansowo, ponieważ koszt tworzenia tej instalacji był znaczny. Za sprawą upowszechnienia systemu dofinansowania wykorzystanie energii słoneczniej jest coraz popularniejsze. Układy grzewcze oparte są o solary służące do ogrzewania wody oraz fotowoltaniczne pożytkujące energię słoneczną do wytwarzania prądu. Najnowsze instalacje OZE mogą korzystać nie jedynie z maksymalnego nasłonecznienia, ale również z energii promieni rozproszonych. Z tego względu panele fotowoltaniczne tworzą prąd choćby w pochmurne dni i deszczowe. Ma to wpływ na znaczną zyskowność instalacji.

Na naszym rynku coraz większą popularność zdobywają także elektrownie wiatrowe i pompy ciepła. Polska ma bardzo dobre warunki do korzystania z energii wiatru oraz ciepłych wód podziemnych. Siła wiatru przy pomocy turbin wiatrowych przekształcana jest w energię elektryczną i pożytkowana do zasilania domów. Energię cieplną ziemi można wykorzystywać do wytworzenia energii użytkowej, czyli elektrycznej i ciepła.

W kwestii układów grzejnych domowych do grzania pojedynczego budynku można spożytkować energię geotermalną z wykorzystaniem pomp ciepła. Mogą być one stosowane do układów klimatyzacji i ogrzewania pomieszczeń.