Piece gazowe jednofunkcyjne

30 czerwca, 2015 w kategorii: Dom i ogród

Biorąc pod uwagę zakup kotła dwufunkcyjnego do apartamentu trzeba, prócz dopasowania właściwej mocy grzewczej urządzenia trzeba pogłówkować nad pojemnością i rodzajem zasobnika ciepłej wody użytkowej. Zestaw owy wypełni dwie funkcje dostarczy ciepło i wodę użytkową.

Przy dopasowaniu mocy pieca powinno się dodać zapas ok 25% wydajności na nagrzanie zbiornika na wodę.

rozmiar zasobnika powinna być odpowiednio duża by za jednym użyciem dostarczyć wszystkim domownikom konieczną ilość wody. Aby skrupulatnie to obliczyć mnoży się ilość domowników na trwale mieszkających przez 35l na osobę – gdy korzystamy z sanitariatu lub przez 50l na osobę gdy faworyzujemy ablucje w hydro-wannie. Im większy zbiornik tym szczelniejszą winien posiadać izolację. W dzisiejszych czasach produkowane są zasobniki w podwójnej osłonie co łagodzi straty temperatury. Przy jego dopasowaniu nie należy „oszczędzać”. Obiegowe informacje o luksusowości użytkowania z większego bufora nie nie ma poparcia w skrupulatniejszych kosztorysach. Mamy natomiast zapewnienie najwyższego komfortu ciepłej wody dla wszystkich domowników, większą trwałość zbiornika na wodę z powodu na mniej liczne osadzanie się osadu a co istotne bezpieczeństwo dla maluchów w obronie przed oparzeniem.

W przypadku wykorzystywania kolektorów słonecznych lub innego, opcjonalnego źródłado podgrzewania bufora powinno się zastosować model z dwoma spiralami.