Remont burty aluminiowej

23 czerwca, 2015 w kategorii: Naczepy

Przy remoncie lub modernizacji burty ładunkowej trzeba na początek usystematyzować kilka tematów. Zacznijmy od wymiaru pionowego zabudowy, gdyż od niej zależą koszty przeróbki.

Najtańszym wyborem jest burta wysokości typowej, bo do tego celu można użyć gotowego profilu zrobionego w jednym kawałku. W chwili, kiedy ściana boczna ma mieć inną wysokość, należy użyć do zabudowy desek aluminiowych o wymiarach 100, 150 lub 200 mm. Części te montuje się ze sobą za pomocą systemu uchwytów, które pozwalają na złączenie konstrukcji w jedną całość bez potrzeby używania śrub czy nitów.

Drugą sprawą jest to, czy planujemy burty malować, czy nie mają być niczym zabezpieczone. Aluminium jest tworzywem, które łatwo się utlenia. Profile burtowe występują w dwóch wykonaniach: z aluminium surowego i anodowanego, które w procesie tworzenia jest zabezpieczane przed utlenianiem. Jeśli burty będą malowane, wybierz surowe aluminium, bo jest bardziej opłacalne, a przecież naklejka będzie stanowiła warstwę ochronną. Gdy zamierzasz zachować metaliczny wygląd burt, lepiej wybrać aluminium anodowane – droższe, ale już zabezpieczone.

Kolejny wątek to przegrody. W aucie niewielkim, do 3 metrów, wystarczą słupki narożnikowe, mocowane w narożnikach. Do samochodu większego warto zastosować dodatkowo kłonice boczne dzielące burtę na mniejsze odcinki, dzięki czemu pojedyncze odcinki burtowe będą lżejsze i prościej je będzie otwierać jednej osobie. By mieć możliwość ładowania z boku auta towarów dłużycowych, kłonice boczne powinny mieć możliwość zdemontowania w czasie załadowywania.
Do tego przeznaczone są kieszenie mocowane do ramy.

Jeszcze jedną rzeczą jest system domykania burt. Można użyć zamknięć zewnętrznych mocowanych na powierzchni burty, ale lepiej wygląda specjalny profil kończący nitowany z boku burty, zawierający już w sobie gniazdo z zamykaczem. Dzięki temu ciężarówka w trakcie przemieszczania się nie posiada fragmentów wystających i stawia mniejsze opory powietrzne.