Termostat Danfoss Icon – Sterowanie PWM

Termostaty Danfoss Icon to najnowsze urządzenia wprowadzone do oferty w 2017 roku dedykowane do podłogówki. Propozycja Danfoss Icon bazuje na dwóch modelach. Podstawowy typ, gdzie nastawiamy temperaturę i wybieramy rodzaj grzania podłogowego zależny od bezwładności cieplnej, jest bardzo prosty w obsłudze. Drugie urządzenie ma ekstra regulator tygodniowy oraz złącze na opcjonalny czujnik temperatury podłogi. Daje to opcja zautomatyzowanego obniżania temperatur na godziny nocne i kiedy jesteśmy poza domem według jednego ze wskazanych cykli 7-mio dniowych. Dzięki temu możemy zaoszczędzić na ogrzewaniu. Ekstra czujnik temperatury podłogi warto zastosować, gdy:

– temperatura podłogi ma być stała,

– stosujemy zasilanie układu podłogowego z kotła wysokotemperaturowego (np. stałopalnego) i chcemy zadbać, aby nie przegrzać podłogi szczególnie, kiedy jest drewniana.

Regulacja PWM

Sterowanie szerokością impulsu (PWM) to najbardziej skuteczna metoda regulacji obiegiem grzejnym o znacznej bezwładności cieplnej. Do takich układów grzewczych należą:

– wodne ogrzewanie podłogowe

– elektryczne ogrzewanie podłogowe

– podłogówka wodna w starszych instalacjach o znacznej pojemności wodnej

W odróżnieniu od zwykłego termostatu, który załącza się i kończy pracę jedynie dla wybranej temperatury, termostat PWM robi to w inny sposób. Dobiera „okna czasowe” załączenia i wyłączenia elementu grzewczego w taki sposób, aby podtrzymać temperaturę najbliżej wybranej temperatury i dogrzewa: niedługimi impulsami wtedy, kiedy temperatura docelowa została uzyskana. Dzięki temu szybciej reaguje na wahania temperatury, co procentuje wyższą ekonomiką funkcjonowania. Regulatory Danfoss Icon mogą sterować napędami elektrycznymi 230V o łącznej mocy do 10W. Z uwagi na dobrą cenę można pokusić się o dopasowanie ich do ogrzewania elektrycznego. wystarczające jest, by zastosować mini przekaźnik z cewką na 230V i stykami o obciążeniu 16 A. Cena tego urządzenia to około 16-20 zł. Takie rozwiązanie podpowiadamy osobom z orientacją elektrotechniczną.