Uszczelnienia krawędzi

30 czerwca, 2015 w kategorii: Budownictwo

Zabezpieczenia zaciskane na obrzeża to duża rodzina uszczelek stosowanych do zabezpieczania elementów wystających, odsłoniętych. W większości przypadków wykorzystywane są w budownictwie i przemyśle, niemal w jakiejkolwiek gałęzi: energetyce, instalacjach wentylacji klimatyzacji oraz systemach cieplnych – w każdym punkcie, gdzie jest konieczność zasłonięcia i zabezpieczenia nieoszlifowanych lub krzywych obrzeży szklanych tafli, drzwi, klap, listew.
Mają wyjątkową odporność na okoliczności zewnętrzne (promieniowanie UV, temperatura) i działanie rozmaitych mieszanin. Uszczelnienia na kanty grają rolę blokera przed wodą, wilgocią, kurzem, nawet substancjami typu oleje lub benzyna. Wykonane są z EPDM, PVC lub NBR. Wszystko to daje skutek, że są doskonałym środkiem uszczelniającym.

Osłony rantowe posiadają odkształcalną cząstkę wypełniającą (element umieszczony po prawej lub lewej stronie albo u góry) i element mocujący. O typie stosowanej osłony decyduje wymiar rantu, na którym ma być zamontowana i niezbędny rodzaj uszczelnienia. Uszczelnienia te w partii mocującej mają stalowe uzbrojenie zapewniające wyjątkowo niezawodne umocowanie, które ściska się na rantu elementu nośnego. wyjątkowa technologia tworzenia zbrojenia powoduje, że pomimo zastosowania metalowego rdzenia, uszczelki te są wyjątkowo plastyczne i można je giąć w wybranej płaszczyźnie. Dla wybranej osłony tego typu podane są promienie gięcia podane w milimetrach, szerokość krawędzi, na której można uszczelkę zamocować i rodzaj wykorzystanego tworzywa.