Rampy do wózków widłowych

Dla uproszczenia przeładunku większych pak stosuje się najazdy i przejazdy. Korzysta się nich głównie w warunkach, kiedy do pokonania jest jakaś przeszkoda na przykład klatka schodowa albo jako łącznik łączący rampę z autem ciężarowym. Służą na ogół jako trap do łatwego przemieszczania maszyn, drobnych pojazdów kołowych, gąsienicowych, paleciaków czy wózków dla niepełnosprawnych.

Wykonuje się je albo jako pojedyncze prowadnice i używa podwójnie a wtedy ich rozstaw zalezy od odległości między kołami przewożonej maszyny lub jako jednolitą płaszczyznę, która pozwala na manewrowanie na całej szerokości ciężarówki.

Najazdy samochdowe na rampę wykonywane są prawie zawsze na ustaloną szerokość i tworzą jednolitą płaszczyznę stworzoną z materiału utrudniającego poślizg lub są taką powłoką antyposlizgową pokrywane. Popularne zwłaszcza są szyny zrobione z profili kształtowych z lżejszego aluminium, bo niewielka waga przy zachowaniu wielkiej sztywności konstrukcji upraszcza ich składanie i wykorzystywanie.

Niewielkiej wagi i poręczne rampy aluminiowe przeznaczone do umieszczenia i rozładunku lekkich pojazdów takich jak motocykle, małe traktorki ogrodowe itp. Obciążalność dopuszczalna kompletu takiego przejazdu zmniejsza się wraz z jego długością, ale zarówno ze wzrostem szerokości pojedynczego najazdu. Trzeba uwzględnić, iż wymiar roboczy przejazdu, po którym przemieszcza się pojazd, jest odrobinę mniejszy od totalnej szerokości skrajnej.