Klasa atex obudowy

15 września, 2015 w kategorii: Przemysł

Kategoria przeciwwybuchowa obudów elektrycznych klasa ochrony IP.

Uszczelnienia wykorzystywane do gniazd oraz pozostałych urządzeń elektrycznych zapewniają znaczną ochronę i największe zabezpieczenie przed wejściem kropli, zawilgocenia, także ciał stałych nawet o najdrobniejszych cząsteczkach.

Szczelność osłony ma znaczący oddziaływanie na takie aspekty użytkowania jak wytrzymałość narzędzia oraz pewność. Wybierając akcesoria do instalacji trzeba uświadomić sobie, w jakiej klasie szczelności zrobione są poszczególne elementy. Zanieczyszczenie i brud mają możliwość powodować mechaniczne blokowanie generatorów, styczników, gniazd, a woda – rdzewienie przedmiotów metalowych oraz sznurów elektrycznych i drutów. Wspomniane przyczyny zewnętrzne nie tylko bardzo zmniejszają trwałość sprzętów elektrycznych, ale też pewność ich użytkowania.

Opis szczelności urządzenia określana jest skrótem IP (International Protection) oznaczającym klasę ochrony. Skrót IP to zunifikowany system oznaczeń klas ochrony przed penetracją cząsteczek z zewnątrz zapewnianej przez obudowy sprzętów. Składa się ze skrótu literowego oraz dwóch cyfr. Pierwsza opisuje wytrzymałość na wnikanie ciał stałych, a druga odporność na penetrację wody. Notowanie obydwu wskazane są na linii od 0 do 8 – od braku szczelności do największej ochrony przed przedostawaniem się pyłu lub wilgoci nawet przy długim byciu pod wodą. By zobrazować: gniazdo elektryczne Domo Plus ma klasę szczelności IP opisana jako 66. Znaczy to, że jest najbardziej odporne na wnikanie brudu o najmniejszych cząsteczkach (6) oraz na słup wody wylewanej mocną strugą lub falę z wybranego kierunku (6).

Uzupełniającym parametrem opisującym stopień zabezpieczenia sprzętów elektrycznych jest klasyfikacja IK, która określa wytrzymałość mechaniczną. Dla urządzeń funkcjonujących w miejscach zagrożonych wybuchem stosuje się urządzenia z certyfikatem ATEX.