Grzejniki ekologiczne

18 grudnia, 2015 w kategorii: Dom i ogród

W dobie ogarniającego nas na co dzień trendu bycia „eko” hasło oszczędzający energię zyskuje na wartości. Nabywcy wypatrują akcesoriów i urządzeń o największych klasach energetycznych, a wytwórcy korzystając z tego inwestują ogromne kwoty w marketing, by pokazać własne produkty jako oszczędne, zużywające mało energii, zużywające mało prądu itp.

Grzejniki na prąd jako urządzenia elektryczne również podlegają podobnym oddziaływaniom. grzejniki elektryczne adax neo np

A rzeczywistość bywa banalna: nie egzystują elektryczne grzejniki oszczędzające energię. Aksjomat, ze jest to jedynie puste hasło nietrudno udowodnić praktycznie.

Całość pobranej energii elektrycznej zostaje zamieniona na ciepło i promieniowana na zewnątrz. Podstawowe grzejniki elektryczne nie mają możliwości oszczędzania energii.

Do sprawdzianu potrzebne będą dwa grzejniki elektryczne o zbliżonej mocy grzewczej i dwa pomieszczenia o podobnych kubaturach. W każdym z nich wstawiamy grzejnik ustawiony na najwyższą temperaturę. W wybranym z pomieszczeń otwieramy okno, a kolejny dokładnie zamykamy. Gdy minie 15 minut kontrolujemy wynik eksperymentu.

Obserwacje są co następuje: grzejniki elektryczne w dwóch pomieszczeniach działały na swojej maksymalnej mocy, ale w pomieszczeniu, w jakim było otwarte okno była odczuwalna znacznie niższa temperatura.
Powyższy przypadek nakreśla, że optymalne grzanie grzejnikami elektrycznymi i oszczędności energii są uzależnione od zminimalizowania strat energii cieplnej w pomieszczeniach, a nie od działania grzejnika.