Jak spożytkować nadwyżkę z fotowoltaiki

20 października, 2019 w kategorii: Bez kategorii

Wyjściem z kłopotu jest doposażenie domu w urządzenia, które będą mogły energię dodatkową z fotowoltaikiwykorzystać przykładowo na podgrzanie wody, ogrzewanie lub obniżenie temperatury w domu, zastępując wszystkie lub częściowo posiadane w domu urządzenia. Moc większości instalacji fotowoltaicznych instalowanych na dachu domu może mieć 10kWp. Wspomniana instalacja w przypadku przeciętnej rodziny wykorzystującej energię do celów oświetleniowych i zasilania urządzeń AGD i RTV może być nawet dwu, trzykrotnie za duża.

Poniżej przykładowe wartości nadwyżki energii oraz sposoby jej wykorzystania:

Nadwyżka 2000 kWh:

– pozwoli na ogrzewanie wody użytkowej wyłącznie prądem dla cztero osobowej rodziny przez kalendarzowy rok.

Można to zrealizować na kilka sposobów:

– dołożyć grzałki elektrycznej do zasobnika ciepłej wody użytkowej,

– zakup bojlera elektrycznego lub zastosowanie podgrzewaczy przepływowych elektrycznych.

Taką ilość energii można także spożyć na:

– ogrzanie pomieszczeń grzejnikiem na prąd dla pomieszczeń od 20 do 40m2

– uzyskanie efektu ciepłej podłogi za pomocą elektrycznych mat grzewczych dla budynku o powierzchni 70 do 150m2

– trzecią opcją jest zastosowanie klimatyzacji na 100m2 do schłodzenia budynku w okresie upałów

Nadwyżka 4000 kWh: można ją wykorzystać na cel ogrzania budynku:

– dogrzać przynajmniej dwukrotnie większą powierzchnię grzejnikami na prąd niż w poprzednim przykładzie lub podzielić nadwyżkę na potrzeby ogrzania pomieszczeń i podgrzewania ciepłej wody użytkowej

– innym rozwiązaniem problemu jest również montaż klimatyzatora z funkcją ogrzewania; natomiast w czasie wysokich temperatur schłodzą budynek, a w okresie wiosny i jesieni spokojnie poradzą sobie z ogrzaniem budynku wybudowanego nawet kilkanaście lat temu o kubaturze powyżej 100m2.

Nadwyżka 6000kWh to już większa ilość energii i można ją zużyć:

– instalując piec na prąd do działającej już wcześniej instalacji grzejnikowej z piecem gazowym, na olej lub stałopalnym – pozwoli to na ogrzanie pomieszczeń domu w okresach wiosennych i jesieni.

– wydając pieniądze na gruntową lub powietrzną pompę ciepła pod warunkiem, że w budynku mamy zamontowane wodne ogrzewanie podłogowe; w takiej sytuacji instalacja fotowoltaiczna omocy od 9 do 10kWp umożliwi dostarczyć energii do ogrzewania domu opowierzchni od stu do dwustu metrów kwadratowych przez cały sezon grzewczy.